tel.: +420 721 881 520
e-mail: lubomir.marusak@seznam.cz

Držková 131
okres Zlín
Muzeum dřevěného porculánu - o muzeu

O muzeu

Počátky muzea spadají již do roku 2009, kdy se mi podařilo získávat první předměty, týkající se dřevovýroby v Držkové. Jak jsem začal pronikat do tajů a krás této lidové tvorby, začala se mi také rozrůstat má sbírka jednak původních nástrojů, tak i hotových výrobků. V srpnu roku 2009 jsem se rozhodl postavit sbírce první stavbu. Chtěl jsem vycházet z místních tradic, a tak jsem postavil kopii roubené zvonice z Vlčkové, jejíž skutečná podoba se zachovala jen na jednoduché kresbě. Svou dosavadní teoretickou práci jsem byl tedy nucen uplatnit v praxi. Na spoje roubení jsem použil základní tesařský čep - rybinu. Učil jsem se také vyrábět šindele. Avšak žádný učený z nebe nespadl. Můžete si proto všimnout nedokonalosti mých prvních šindelů ve srovnání se šindeli vyrobených o rok později, které jsou položeny na kolibě. Celá střecha byla hotova v říjnu téhož roku.

Netrvalo však dlouho a tyto stísněné prostory mi přestaly stačit. Rozhodl jsem se tedy ke stavbě podstatně větší - salašnické koliby. Takové koliby vždy stávaly na kopcích, většinou daleko od osady, a proto se zde stavba, vzdálená asi 100m nad obcí, vysloveně hodila. Se stavbou jsem započal hned příští rok o prázdninách (2010). Strávil jsem zde doslova celé prázdniny. Velký dík patří mému tatínkovi, který mi se stavbou velmi pomohl, a i zbytku rodiny, která mě neúnavně fyzicky, psychicky a materiálně podporovala. I když stavba pokračovala velmi zdárně, byl problém s materiálem na střechu. Spotřeba šindelů byla opravdu velká. Vždyť na přikrytí celé koliby padlo více než 1500 ks. Proto se dokrytí střechy podařilo až na jaře 2011. Teď už stačilo jen uspořádat darované exponáty a muzeum se mohlo otevřít.

Slavnostní otevření muzea se konalo 25. 6. 2011 za bohaté účasti místních i přespolních. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem dárcům exponátů, sponzorům a všem, kteří mi jakýmkoliv způsobem pomohli vytvořit toho muzeum a uchovat tak toto krásné a „voňavé“ řemeslo našich předků i pro další pokolení.

Ani po otevření muzea nepřestalo střádání exponátů dokumentující dřívější řemesla, nýbrž přesně naopak. Již v roce 2014 byl inventář sbírkových předmětů více než dvojnásobný oproti otevření muzea. Ne všechny předměty se vešly do budovy koliby, a tak v roce 2012 vyrostl první přístřešek zvaný pajta pro žebřinový vůz, následující rok druhý pro další exponáty. Jelikož se podařilo v roce 2014 získat druhý žebřinový vůz, fukar a také kotel na vaření trnek (povidel), zdál se problém s nedostatek výstavního a skladovacího místa vážný. Naštěstí našemu muzeu podal pomocnou ruku pan starosta, který nabídl prázdnou budovu zvonice ke zřízení depozitáře pro nejnutnější věci. Dále na konci prázdnin začal vyrůstat v dosud nevyužívané a zarostlé zahradě u obecního úřadu velký rohový nástřešek. Zde najde útočiště nejen žebřiňák, kotel, ale všechny exempláře týkající se zemědělství, které vytvoří základ další expozice Muzea dřevěného porculánu a to Expozici o obživě Držkovjanů, zvláště pak o zpracovávání ovoce na Valašsku.

 

Copyright © 2012 Perfektia | Webhosting | Ke stažení | Mapa webu